Smog Free Tower е висока 7 метра, „храни се“ с градския смог и го превръща в бижута…това е новата въздухопречиствателна кула, проектирана от холандския дизайнер Daan Roosegaarde. Докато проучвах каква е съдбата на неговата „умна магистрала“, проект, за който бяхме писали преди повече от две години, се натъкнах на тази новина – кулата е започнала работа буквално преди дни и представлява най-големият пречиствател за въздух в света – тя очиства 30 000 куб. м. въздух за час, след което компресира уловените прахови частици и ги превръща в „скъпоценни камъни“. Във всеки камък се вграждат замърсителите, извлечени от приблизително 1000 куб.м. въздух. Read the rest of this entry »
От 2014-та година в Холандия на автомагистрала N329 край Oss, отдалечен на около 90 км. от Амстердам, се тества концепцията за светеща пътна маркировкка върху участък с дължина от 1 452 m (първите 500 метра са пуснати в експлоатация 6 месеца по-рано). Това е един от ключовите елементи на проекта за УМНА МАГИСТРАЛА на дизайнерското студио Roosegaarde, изграден в партньорство със строителната компания Heijmans. „Интелигентното“ в случая е замяната на не особено естетичното електрическо осветление, което консумира много енергия, със светеща в тъмното пътна маркировка, която очертава контурите на пътното платно. Гелоподобният, фотолуминсцентен материал – представете си нещо като светеща в тъмното боя (glow-in-the-dark paint on steroids) – феерично осветява платното в продължение на 10 часа, след като се е „заредил“ от слънчевата светлина. При облачно време енергията се осигурява от соларни панели. Read the rest of this entry »
Оприличен на low-tech версия на Segway, Halfbike на Kolelinia предизвиква искрена симпатия и интерес с минималистичния си дизайн и обещанието да върне удоволствието при придвижване в градската среда. Поредното предложение на архитектите Мартин Ангелов и Михаил Кленов в момента събира подкрепа чрез kickstarter, така че можете да подкрепите младите български иноватори и велоентусиасти, за да стартират производството на своя полувелосипед. Read the rest of this entry »
За повече от 100 години електрическите крушки не са се променяли особено, придържайки се все около първоначалния „крушовиден“ дизайн на Томас Едисон от 1879 година. Едва в последните години промяната дойде с компактните флуоресцентни и светодиодните лампи, а ето че сега Philips предлага нов дизайн, комбиниран с икономичност и вероятно ниска цена. Read the rest of this entry »
Izhar Gafni е създалтел на индустриални машини за белене на нарове и за зашиване на обувки, които са носители на награди за индустриален дизайн. Но същевременно той е вело-ентусиаст и е проектирал множество карбонови изделия. Един ден чува за някой, който е направил картонено кану. Идеята се промъква дълбоко в съзнанието му и накрая неизбежно го довежда до създаването на картонен велосипед, наречен от него Alfa. Велосипедът може да издържи колоездачи с тегло до 220 кг. Той е изцяло рециклируем и изключително лек, като в същото време рамката му е по-здрава от такава, направена с карбонови влакна. Read the rest of this entry »
Вятърната енергетика е млада индустрия и има възможности за подобряване на дизайна на вятърните турбини, за да навлезе по-широко, особено в градски условия. От гледна точка на еколозите, дизайнерите и предприемачите могат да положат още усилия за намаляване на ефекта на вятърните турбини на околната среда. Например птиците могат да бъдат наранени от движещите се перки. А естетичните изисквания за вписване в градския пейзаж определено са много по-големи, за разлика от морския бряг, пустинята или слабо населените селски райони. Read the rest of this entry »
Соларните клетки, които могат да се отпечатат или нанесат като боя върху определена повърхност, допринасят значително за намаляване на цената на соларната енергия и увеличаване на практическите възможности за нейното използване. Сега учените от Rice University са разработили и подобни батерии. Те са създали нови литиево-йонни батерии, които могат да се нанасят върху всякакви повърхности като боя – дори и върху бирени халби!, фаянсови и теракотни плочки, пластмаси, стъкло и метал. Тъй като те могат да се комбинират с миниатюрни соларни клетки, учените предвиждат създаването на огромен брой джаджи, които да се зареждат със слънчева енергия и да я съхраняват едновременно за тъмната част на денонощието. Read the rest of this entry »
В света на скъпата електроника с твърде кратък живот, дизайнерското студио на Jake Dyson (да, това е синът на James Dyson) е създало джаджа, която да служи цял живот на притежателя си. Неговата настолна лампа използва съвсем същите светодиоди като всички други продукти на пазара, но чрез хитроумен дизайн животът и е удължен до 50 години. При това никога няма да видите тази лампа да изгуби яркостта си или да промени цвета на светлината, освен ако не я купите много млади и не живеете поразително дълго. Read the rest of this entry »
Следващото видео показва какви промени са претърпели експонатите на подводната инсталация Silent Evolution, както и непоказвани кадри от реализирането на проекта на дизайнера Jason deCaires Taylor. Read the rest of this entry »
Водородът е гориво с неограничен потенциал, но досега за неговото производство се използваха неизменно изкопаеми горива, като например природен газ. Но има сериозни изгледи това да се промени драстично. Докторантът Erik Koepf в специалност mechanical engineering на University of Delaware е създал нов тип реактор, който произвежда водород чрез концентрирана слънчева светлина, цинков оксид и вода. И освен това цинковият оксид може да се използва отново и отново, което означава, че веднъж зареден и пуснат в действие, реакторът се самоподдържа, произвеждайки наистина чист водород, с нулеви въглеродни емисии. Младият учен работи в екип с двама професори – Ajay Prasad и Suresh Advani. Read the rest of this entry »
PaperChair е еко-кресло, направено от 100% рециклирани материали, сред които пшенично брашно с изтекъл срок на годност и стари вестници. Авторите са Peter Plantan и Nusa Zupanc – студенти от Словенския Факултет по архитектура. С този проект те печелят първа награда в Architecture Workshop AWR Awards. Read the rest of this entry »
За трета последователна година литовския град Каунас наема художничката Jolanta за съдействие при коледното разкрасяване на града. Като отчита финансовото състояние на кметството, Jolanta решава да изгради нещо, за което няма да се нуждае от общинско финансиране. Резултатът – 13 метрова Коледна елха, създадена от 40 000 изхвърлени пластмасови бутилки и връзчици. През нощта уникалната коледна елха се осветява отвътре, което и придава вълшебен, емералдов блясък. Определено тази елха допринася за доброто коледно настроение в Каунас! Read the rest of this entry »
Да съчетаем усилията да поддържаме здрав дух в здраво тяло и едновременно да намерим ново приложение на нещо старо и вече ненужно – неизброимото количество дискове, които се търкалят не само из цялата къща, но и навсякъде в офиса – това изглежда толкова лесно с гиричките на дизайнера Seung-il Kim! Един стандартен диск тежи само около 0,15 грама, но когато се комбинират достатъчно голям брой от тях, ,могат да се получат чудесни гирички за тези от нас, които не са привърженици на особено големите натоварвания. Read the rest of this entry »
Поне веднъж всеки ден вероятно ви прави впечатление, колко неефикасна и неудобна е традиционната опаковка на пастата за зъби. Пластмасовите туби не позволяват да използвате цялото количество и ще се изненадате колко пари в крайна сметка изхвърляте с всяка използвана паста. Никой не си прави труда да отвори опаковката и да използва оставащото в нея количество, така че просто я изхвърляме в кошчето. Read the rest of this entry »