Как кметът на Лондон смята да го превърне в най-зеления град в света
August 27, 2009
Кметът на Лондон Boris Johnson има амбициозна програма: „Leading to a greener London”. Тя има за цел да превърне града в най-зеленият и чист град в света, като повиши качеството на живот на лондончани, да намали количеството на парниковите емисии и да подготви града да посрещне адекватно необратимите климатични промени.
Конкретните стъпки са: повишаване на енергийната ефективност, повишаване на ефективността на използването на суровините, увеличаване на дела на енергията от ВЕИ и превръщане на отпадъците в енергиен източник,значително намаляване на вредностите от транспорта и изключително мащабно озеленяване.
Лондон и преди старта на тази програма е зелен – от птичи поглед се вижда, че повече от половината от неговата площ е зелена или синя. Освен това енергийната му ефективност е забележителна – въглеродния отпечатък на лондончани е едва на половина в сравнение със средните стойности за Великобритания.
Но за Boris Johnson това не е достатъчно. Той иска да се възползва от възможностите, които дава домакинството на Олимпийските игри през 2012 и всички инвестиции да бъдат използвани като възможност за постигане на максимална полза за града и неговите жители и превръщането му в най-чистия град в света.
Годишно градът генерира около 22 милиона тона отпадъци, които ще се превърнат в източник на енергия в следващите години – една златна мина по думите на самия Johnson.
До 2012 година ще бъдат засадени нови 10 000 дървета по лондонските улици, ще бъдат създадени нови 1000 хектара зелени площи и ще бъдат раздадени 2012 нови парцела на желаещите да обработват градини и да отглеждат сами своите плодове и зеленчуци. Също така се предвиждат допълнителни стимули за изграждане на зелени покриви и разширяване на зелените пояси и парковете. До 2025 година се предвижда засаждането на 2 милиона дървета, което ще увеличи площта на залесените терени до 25%, или с 5% спрямо сегашните. До 2050 година се предвижда залесяването на още 5%.
По отношение на транспорта Лондонската община ще продължи да подкрепя т.нар. велореволюция, планира се конверсия на всички обществени автобуси в хибридни; почти всички превозни средства, които ще обслужват провеждането на Олимпийските игри ще бъдат електрически, както и самата община ще ползва 1 000 електрически автомобила за своите нужди.
Визията за по-чист и по-безшумен автомобилен парк предвижда броя на електрическите автомобили до 2020 година да бъде не по-малък от 100 000.
Друга конкретна цел, която преследва програмата е намаляване с 60% на парниковите емисии – половината поради мерки, въведени на национално ниво и другата половина заради политиката на самата лондонска община.
По отношение на новостроящите се сгради ще бъдат въведени строги изисквания относно тяхната пригоденост да посрещнат предизвикателствата на климатичните промени и енергийната им ефективност.
Лондончани вече усещат климатичните промени като необичайните горещи вълни през 2003 и 2006, изключителното засушаване през 2005-2006 и наводненията от 2000 и 2007 година. Очаква се през следващите десетилетия тези крайности да станат ежегодни.
За да се справят с тях, лондонските власти ще извършат мащабни оценки на риска, ще изискват от архитектите и строителните предприемачи да съобразяват новото строителство с тези рискове, ще се наблегне на оптимизирането на обществената инфраструктура и преустройството на съществуващите сгради към новите изисквания.
При осъществяването на всички мерки ще се разчита изключително много на доброволното участие на самите жители на града.
На финала ще кажа – толкова много ми се иска и българските кметове да гледат на своите кметски мандати като възможност да
направят живота на своите съграждани по-добър. Но едва ли някой български кмет чете блогове…
По материали от: london.gov.uk
Публикувам в Greentech-BG от февруари 2008 с фокус зелени технологии и иновативни решения, които ще помогнат да живеем в един по-чист свят. |
27 Aug 09
1:11 pm
Много хубава статия.
Изглежда вече пътят към ликвидирането на петрола в икономиката е поет.
Много ще се радвам, ако след 10 години въведат закон, който да глобява всеки притежател на автомобил с двигател с вътрешно горене. ДАНО стане това!
27 Aug 09
5:05 pm
Страхотна статия. Радвам се като чета такива материали, значи все пак има хора, които мислят и за планетата ни все пак. Само се чудя кога ли ще видя нещо подобно и за някой български град… 2050?
28 Aug 09
10:15 am
Наистина бях във Великобритания и хората определено имат много по голяма загриженост за околната среда отколкото на много други страни и въобще имат много по друг начин на мислене ,който е съвсем различен от нашия.
19 May 10
12:01 pm
Пазител на мира, ти погледни и от други ъгли, не само от своята кула. И земи виж как се добива тая електроенергия за тролеите, които предлагаш да караме. А че в градовете газовете се концентрират много и са адски вреди е верно, надали някой спори. Но общественият транспорт му е майката и електромобилите (но само в града, не навсякъде). Евалата му на кмета, щото Лондон наистина ми е една от любимите евро столици (не съм бил в Барса и копенхаген, там съм чувал, е е супер) и трябва да се запази, щото не може секи идиот да кара 6 метрови коли с 6 литрови двигатели, да прави задръствания, да души околните, да свири с клаксон и вобще да прави от един красив град пълен ад, само за да си седи на гадната кожа, дето и без тва му запарва г..за, но нали тре сме със съчки екстри. Няма да е лошо ако и в сф измислят нещо като пешеходна зона, а не поредната тъпотия от сорта неска четни, утре нечетни номера. Има си градове в БГ, където има още спокойствие. Дори в отвратителния Добрич е приятно в центъра, заради пешеходната зона. З приятни местенца като Русе и Кюстендил пък да не говорим.